שיניים | בית חולים וטרינרי אשדוד
phone2, phone, contact, telephone, support, call

0722-796-064

וטרינר באשדוד
 
אבחון מתקדם
ניתוחים מכל הסוגים
בעלי החיים שלכם
זקוקים לטיפול רפואי?
נשמח לראותכם אצלנו!
חייגו אלינו 0722-796-064
או מלאו פרטים וניצור קשר:

המרפאה שלנו:

שיניים

כללי
במהלך חייהם, לכלבים וחתולים, ישנם 2 סטים של שיניים, כמו לבני אדם.

השיניים הזמניות ("חלביות") אשר בוקעות במלואם בגיל 3-6 שבועות, והשיניים הקבועות ("בשריות") אשר בוקעות מגיל 4-6 חודשים ועד גיל שנתיים.

מבנה השן אצל כלבים וחתולים שונה מאלו של בני האדם. השכבה החיצונית של השן חזקה יותר.
 
במידה ולא מצחצחים שיניים לחיה באופן סדיר, מתחילה להצטבר שכבה על השיניים שנקראת פלאק (PLAQUE), כשזו מורכבת בעצם ממיליוני חיידקים שמצטברים על השן וסביבתה. חיידקים אלו הורסים את השיניים של החיה. שכבת הפלאק בדרך כלל משנה את צבע השן לגוון צהבהב.

על שכבת הפלאק מתפתחת, בדרך כלל, אבן שן אשר דוחפת את החניכיים ובכך חושפת את שורש השן.

אצל החיות, החיידקים גורמים לדלקת חניכיים (GINGIVITIS), ובהמשך למחלת חניכיים קשה יותר הכוללת הרס של הרקמות השונות שמסביב לשן (PERIODONTITIS). איבוד הרקמה התומכת מסביב לשן מוביל בסופו של דבר לרפיונה, התנדנדותה של השן, עד לנפילתה.

בעיות נוספות בשיניים, הנפוצות אצל חיות הן שבירת שיניים, עקב לעיסה על גופים קשים, כגון אבנים, וריקבון החלק הפנימי של השן (PULP), כולל שורש השן.

סימנים קליניים

 
שנם מספר סימנים אשר הבעלים יכולים לראות בבית, אשר יצביעו לכם, שלחיה שלכם יש תהליך של דלקת חניכיים או בעיות שיניים אחרות.

הסימנים הם:
ריח רע מהפה, ריור רב (כולל דימום או ריר דמי).
שינויים בתיאבון: כגון חוסר תיאבון או חוסר רצון לאכול מזון קשה לעומת מזון רך, הכנסת מזון לפה והפלתו (עם או בלי בכי מכאב).
שפשוף הפנים עם כפות הרגליים הקדמיות.
נפיחות כלשהי באזור הפנים, חניכים נפוחות או אדומות, והצטברות של אבן שן (בעיקר על השיניים האחוריות, ולכן ניתן לראות אך ורק ע"י פתיחת הפה ובדיקתו לעומק).

סימנים אלו מהווים "נורה אדומה" לכם הבעלים, ודורשים כי תביאו את החיה שלכם לוטרינר לצורך בדיקה מקיפה והתאמת טיפול נאות לבעיה הרפואית של החיה שלכם.
 
טיפולי מנע כנגד מחלות שיניים

צחצוח שיניים
צחצוח שיניים הינו טיפול המנע מספר אחד בחיות, כנגד בעיות שיניים.
כאשר החיה צעירה (בת מספר חודשים), זהו הזמן האידיאלי להרגילה לצחצוח שיניים יומיומי.
יש לצחצח שיניים הן לכלבים והן לחתולים.

צחצוח השיניים צריך להקשר לפעילות היומיומית של החיה, כמו לפני מתן ארוחה, לפני יציאה לטיול או לפני שהולכים לישון.בקשו מהוטרינר במרפאתנו שיסביר לכם כיצד יש לצחצח את שיני החיה, ובנוסף שאלו את הוטרינר לגבי משחת השיניים שאנו מציעים, אשר תקל עליכם לשכנע את החיה שלכם לצחצח את שיניה.
חשוב לזכור, שיש להתחיל עם צחצוח שיני החיה עוד בגיל צעיר. במידה ותדחו את הדבר, יהיה לכם יותר ויותר קשה להרגיל את החיה שלכם לצחצוח שיניים בגיל מאוחר יותר.

מזון רפואי
ישנם ביסקוויטים מיוחדים, ומזון ספציפי מיוחד למניעת בעיות שיניים. למזונות האלו ישנה שכבה חיצונית קשה יותר ממזון רגיל.
מטרת המזונות הללו היא לנקות את רובד החיידקים (PLAQUE) המצטברת על השיניים, והשחזת שכבת השן החיצונית.
שאלו את הוטרינרים במרפאתנו לגבי רכישת המזונות המיוחדים הללו כטיפול מונע לבעיית שיניים בחיה שלכם.

טיפול רפואי ע"י הוטרינר
במידה ולחיית המחמד שלכם התפתחה בעיית שיניים כלשהי כולל דלקת חניכיים, שבר בשן, מורסה וכולי, האופציה היא טיפול רפואי וטרינרי במרפאתנו, כלומר ניקוי שיניים, אשר נעשה בהרדמה מלאה.
ניקוי השיניים כולל הורדת אבן שן והשחזת השן וניקויה באמצעות מכשור מכני ואלקטרוני. כמו כן עקירת שיניים כירורגית לשיניים פגועות או מתנדנדות.

במידה ולבעל החיים ישנה בעיה רפואית בפה, כגון דלקת חניכיים, יינתנו לכם הביתה תרופות אשר יסייעו בטיפול הרפואי יחד עם ניקוי השיניים.

התייעצו עם הוטרינר במרפאתנו כדי להחליט יחדיו לגבי הזמן המתאים ביותר לביצוע ניקוי שיניים בשביל החיה שלכם.

המלצתנו, כמובן שלאחר הניקוי, תתחילו להתאים טיפול ביתי לשיניים של החיה, על מנת שלא יהיה לכם צורך בטיפול שיניים נוסף, בהרדמה מלאה, בעתיד.