רפיון פיקת הברך | בית חולים וטרינרי אשדוד
phone2, phone, contact, telephone, support, call

0722-796-064

וטרינר באשדוד
 
אבחון מתקדם
ניתוחים מכל הסוגים
בעלי החיים שלכם
זקוקים לטיפול רפואי?
נשמח לראותכם אצלנו!
חייגו אלינו 0722-796-064
או מלאו פרטים וניצור קשר:

המרפאה שלנו:

רפיון פיקת הברך

כללי 
פיקת הברך (פטלה) היא עצם שיושבת מתחת לגיד הארבע ראשי של הירך. העצם יושבת בתוך "כיס" של עצם הירך שנקרא טרוכלאה (ראה איור בסוף המאמר). תפקידה של העצם לסייע לשרירים סביבה לבצע מתיחה של מפרק הברך.

פריקת הפיקה מחוץ לטרוכלאה היא סיבה נפוצה לצליעה, בעיקר, בגזעים קטנים, אך גם בגזעים הגדולים. הפריקה היא לכיוון מרכז הגוף ב-80% מהמקרים, או לכיוון החוץ ב-20% מהמקרים.

הפריקה היא בעיה מולדת, אך לעיתים עלולה להתפתח עקב טראומה למפרק הברך.

הסיבה המרכזית לפריקת הפיקה היא התפתחות לא תקינה של הכיס אשר מאחסן אותה בתוך עצם הירך, הגורמת לכיס להיות רדוד מדי, ואז הפיקה בורחת החוצה. סיבה נוספת היא התרככות הגיד אשר יושב מעל הפיקה ומקבע אותה למקומה.

עקב הפריקה נוצרים נזקים משניים הכוללים תזוזת השריר הארבע ראשי ממקומו, התקשתות של עצם הירך ונזקים אחרים הנוצרים עקב הזווית של הרגל הנוצרת מהשינוי במיקום של הפיקה.
 
סימנים קליניים
התופעה עלולה להופיע בכל כלב, בכל גיל, ובשני המינים. ישנה נטייה גבוהה יותר לנקבות, ויותר לגזעים קטנים לסבול מהתופעה.

בגזעים הקטנים הפריקה היא, לרוב, למרכז הגוף, בעוד שבגזעים גדולים, לרוב, הרחק ממרכז הגוף. במקרים רבים התופעה מופיעה בשתי הברכיים בוא זמנית.

הסימן הקליני העיקרי הוא צליעה חלקית עד מלאה. סימנים אחרים כוללים דילוגים על הרגל הפגועה, זריקת הרגל לצד כאילו נתפס שריר או משהו תקוע בכף הרגל, חוסר רצון לקפוץ על או ממשטחים כמו ספות, הליכה שפופה, כיפוף הברכיים, וחוסר רצון לבצע פעילות גופנית.
 
אבחון 
נעשה על ידי בדיקה כללית, בדיקה אורטופדית מקיפה וצילומי גפיים לאישור הפריקה, ובדיקת תהליכים משניים בעצמות והרקמות מסביב לפיקה, כמו דלקת דגנרטיבית של מפרק הברך. 

את הפריקה מחלקים לארבע דרגות:
דרגה 1: ניתן לפרוק את הפיקה ידנית, אך בהליכה רגילה היא לא יוצאת ממקומה. במקרים אלה אין, בדרך כלל, סימנים קליניים, והאבחון נעשה באופן אקראי בבדיקה גופנית כללית.
 
דרגה 2: ניתן לפרוק את הפיקה ידנית, או שהפיקה יוצאת לבדה בזמן כיפוף הברך, וכאשר הכלב מיישר את הרגל הפיקה חוזרת למקומה. במקרים אלה ישנה צליעה קלה עד בינונית שבאה והולכת, והכלב מקפץ או מדלג, לעיתים, תוך כדי טיול.
 
דרגה 3: הפיקה פרוקה רוב הזמן, אך חוזרת למקומה ביישור מלא של הברך. חזרה לתנוחה רגילה יגרום לפיקה לצאת שוב ממקומה. ישנם שינויים מבניים בשרירים ובעצמות מסביב לברך. במקרים אלה ישנה צליעה חריפה יותר, הליכה שפופה, וברכיים בצורת קשת כמו של קאובוי.
 
דרגה 4: הפיקה פרוקה כל הזמן, ולא ניתנת להחזרה אפילו באופן ידני. ישנם שינויים דרמטיים לשרירים והעצמות מסביב לברך. במקרים אלה ישנה צליעה חריפה וקבועה, החיה סובלת מכאב קבוע ולכן הולכת שפופה ומכופפת.
 
טיפול 
ניתוח החזרת הפיקה לתוך הכיס בעצם הירך. הניתוח נעשה, בעיקר, בכלבים צעירים. החלמה מהניתוח לוקחת כ-6 עד 12 שבועות.

טיפול תומך נעשה על ידי שמירה על משקל, כדי להוריד עומס מהברכיים, טיפול נגד כאבים ופיזיותרפיה.