קריעת צולבות בברך | בית חולים וטרינרי אשדוד
phone2, phone, contact, telephone, support, call

0722-796-064

וטרינר באשדוד
 
אבחון מתקדם
ניתוחים מכל הסוגים
בעלי החיים שלכם
זקוקים לטיפול רפואי?
נשמח לראותכם אצלנו!
חייגו אלינו 0722-796-064
או מלאו פרטים וניצור קשר:

המרפאה שלנו:

קריעת צולבות בברך

כללי 
הגיד הצולב נמצא בתוך מפרק הברך, ומתחלק לגיד הקדמי ולגיד האחורי. הגיד יושב מאחורי פיקת הברך, ומחבר בין עצם הירך לעצם השוקה. כל גיד מגולגל סביב עצמו, ולכן הוא דק במרכז ומתעבה לכיוון השוליים. צורתו של הגיד משתנה בהתאם לתנועה של בעל-החיים. הגידים עטופים בשכבה עבה של רקמת חיבור. מטרתם של הגידים לקבע את הברך על ידי מניעת תנועה סיבובית של עצם השוקה.
 
פתולוגיה 
קרע של אחד או שני הגידים הצולבים נובע כתוצאה מטראומה אקוטית, או עקב תהליך ניוון כרוני. אפשרות שלישית היא תהליך משולב של ניוון כרוני, שגורם לחולשה כללית ולבסוף לקרע באופן אקוטי.

טראומה נפוצה בכלבים צעירים, בריאים, פעילים מגזעים גדולים, בעוד שניוון כרוני נפוץ בכלבים מזדקנים, בריאים, פחות פעילים, גם מהגזעים הגדולים.

הטראומה קוראת, בדרך כלל, עקב מתיחת יתר וסיבוב פנימי של הברך כאשר רגלו של הכלב נלכדת בחור כלשהו או גדר תוך כדי ריצה, עקב קפיצה ונחיתה מגובה רב, או עקב סיבוב חד אחורה תוך כדי ריצה. הניוון הכרוני קורה עקב לחץ מכני (דוגמא: משקל עודף) ושחיקה מתמשכת של הגידים.

כאשר נקרע הגיד הצולב ישנם תהליכים נוספים אשר עוברים על מפרק הברך במקביל לקריעה. תהליכים אלה כוללים: דלקת סטרילית בתוך המפרק ונזק למניסקוס (המניסקוס הוא דיסק סחוסי שיושב בין עצם הירך והשוקה בתוך מפרק הברך ותפקידו כבולם זעזועים כמו הדיסקים בין חוליות הגב).

לעיתים עלולה להיות קריעה חלקית של הגיד, שמובילה לצליעה בדרגה משתנה, ושינויי התנוונות לאורך זמן. לבסוף, גורלה של קריעה חלקית הוא להפוך לקריעה מלאה.

חשוב לזכור, שתהליך שחיקת הגידים הוא, בדרך כלל, בשתי הרגליים, ולכן, כלב שקרע צולבת ברגל אחת עלול לקרוע את הצולבת ברגל המקבילה.
 
סימנים קליניים 
לרוב, קריעת הצולבות קוראת בכלבים צעירים מגזע גדול, אך הקריעה יכולה להופיע בכל גיל, מין או גזע. בחתולים קריעת צולבות הוא דבר נדיר.

במקרים האקוטיים, תופיע צליעה מיידית לאחר פעילות מחוץ לבית. הצליעה תהיה חריפה בהתחלה, והכלב לא ידרוך בכלל על הרגל או ידרוך בקושי. הצליעה תשתפר על פני שבוע עד שלושה שבועות ואז תהפוך להיות סטטית. בזמן זה יתחיל השלב הכרוני, שבוא יתחילו שינויים ניוונים במפרק אשר הינם בלתי הפיכים (תהליך שנקרא Degenerative Joint Disease או בקיצור DJD). במקרים הכרוניים הצליעה משתפרת על פני שבועות עד חודשים ונהיית סטטית, אך הכלב תמיד יסבול מכאב שיתבטא בחוסר נוחות תוך כדי קימה משכיבה לעמידה, כאבים בזמן הליכה או ריצה, צליעה משתנה מרגל לרגל, ונוקשות כללית בתחילת פעילות שמשתפרת לאחר התחממות הגוף.
 
אבחון 
נעשה על ידי בדיקה כללית ובדיקה אורטופדית בפרט, בשילוב עם צילומי רנטגן לגפיים.
 
טיפול 
הטיפול הוא כירורגי לניקוי המפרק מחלקיקי גידים או מניסקוסים קרועים, והתקנת צולבות מלאכותיות. טיפול תומך כולל: מנוחה, טיפול אנטיביוטי, טיפול נגד כאבים, פיזיותרפיה והורדת משקל. החלמה מניתוח בשלב האקוטי לוקחת כ-12 שבועות, ובשלב הכרוני תמיד יישאר נזק מהתהליך של הניוון במפרק.

חשוב לזכור ש-50% מהכלבים יחזרו, בהמשך חייהם, עם קריעת צולבות ברגל המקבילה!!!