פציעות של כפות הרגליים | בית חולים וטרינרי אשדוד
phone2, phone, contact, telephone, support, call

0722-796-064

וטרינר באשדוד
כתובת: העצמאות 85 (מאחורי בית המרקחת Be) אשדוד
שעות פתיחה:    יום א',ב,ג',ה' 20:00 - 10:00  |  יום שישי 14:00 - 10:00
 
אבחון מתקדם
ניתוחים מכל הסוגים
בעלי החיים שלכם
זקוקים לטיפול רפואי?
נשמח לראותכם אצלנו!
חייגו אלינו 0722-796-064
או מלאו פרטים וניצור קשר:
המרפאה שלנו:

פציעות של כפות הרגליים

פציעות של כפות הרגליים באביב והקיץ של אשדוד

בתור וטרינר באשדוד יוצא לי הרבה פעמים לטפל במרפאה שלי, בית חולים וטרינרי אשדוד, בפציעות רבות של כפות הרגליים אשר קשורות למגוון רחב של מפגעים אשר מופיעים בעיר שלנו, אשדוד, בעונות האביב והקיץ. אותם גורמים עושים נזקים רבים ומגוונים אשר דורשים הגעה אל וטרינר באשדוד לצורך קבלת טיפול וטרינרי. במאמר הזה נפרט על חלק מהם, איך לזהותם, כיצד לטפל בהם והכי חשוב: באיזה דרך להימנע מהם.

אחת הבעיות הנפוצות באשדוד בעונות האביב והקיץ הן הצמחיה. בעונות החמות נפוצים מלענים שהם סוג של צמח בעל קצה חד מאוד אשר במגע עם החיה עלול ממש להינעץ בגופה ולחדור את שכבת העור ולגרום ליצירת גוף זר. כפות הרגליים הוא יעד חביב ביותר על מלענים ואחד הגורמים הקלאסים אשר בגללם מגיעים לבית חולים וטרינרי אשדוד לקבלת טיפול. המופע האופיני הוא נפיחות, לעיתים מפרישה, בין שתי אצבעות של הרגל. לרוב, בעל החיים מלקק את המקום באינטנסיביות וגורם לנזקים משניים. לעיתים פחות נפוצות עלולה להיות צליעה עקב הכאב. הטיפול כולל אמצעים להסרת המלען מתוך כף הרגל בין אם שמרנים כמו חבישה עם חומר מיוחד אשר "מושך" את המלען החוצה ועד לכדי ניתוח אקספלורציה למציאת המלען. במקביל, ניתנים טיפולים תומכים לנזקים משניים כמו זיהומים, דלקות או כאבים.

כוויות של כף הרגל

בעיה נוספת ונפוצה בקיץ החם של אשדוד היא כוויות של כף הרגל עם דגש על הכריות של כף הרגל שהן בעצם מהוות כמו סוג של סוליה של האצבעות. רוב הנזקים נגרמים עקב הליכה על אספלט חם או רותח או פעילות גופנית אינטנסיבית על מצע קשה כולל אדמה, סלעים ועוד. במקרים כאלה בעל החיים יהיה כאוב מאוד, עם צליעה משמעותית עד לכדי אי יכולת לדרוך על הרגל וליקוק מקומי עקב הגירוי או הכאב. הטיפול במקרים כאלה כולל חבישות עם חומרים אשר מעודדים איחוי של הנזק אשר נוצר וריפוד כף הרגל על מנת להקל בהליכה. שאר הטיפולים הם סימפטומטיים בהתאם לנזק, דלקת, כאב וזיהום אשר נוצר.

בעיה אחרת וקלאסית לעונת האביב של אשדוד אבל גם לקיץ היא אלרגיית מגע או תגובה מקומית אחרת לאלרגן, עקיצה ועוד. במקרים האלה התגובה המקומית גורמת בעיקר לליקוק אינטנסיבי של כפות הרגליים על ידי בעל החיים אשר גורם בעצמו לנזקים משניים כולל גירוי, פצעים, זיהום חיידקי ועוד. האבחון מצריך נסיון להבין מה הגורם אשר הוביל לליקוק ולפתור אותו. לא תמיד ניתן לאתר את הגורם הראשוני מכיוון שיש גורמים רבים אפשריים אותם יש לפסול. הטיפול מתמקד בנסיון להסיר את הגורם הראשוני, אם אפשר, ולתת טיפול תומך לתגובה האלרגית, לגירוי ולזיהום המשני אם יש כזה.

בעיה אחרונה היא טראומה עקב מגע עם אש או גחלים בעיקר עקב מנגלים או עקב מדורה כמו בל"ג בעומר. במקרים כאלה הכוויות עלולות להיות חמורות מאוד וכואבות בצורה בלתי נסבלת ויש להגיע מיד אל וטרינר חירום באשדוד.

מניעה היא הדרך הטובה ביותר על מנת לחסוך מבעל החיים שלכם את הפגיעות אותן פירטתי במאמר. מספר דרכים לרפואה מונעת יעילה בנושא הן:

-להימנע מיציאה בשעות החמות של היום. אם אין ברירה וחייבים לצאת אז לחפש מקומות מוצלים ולקצר ככל האפשר את השהות בחוץ.

-כיסוי רגליים. כיום יש כל מיני אביזרים כמו ערדליים, נעלים ואחרים על מנת להימנע ממגע ישיר עם מצע רותח כמו אפסלט, אדמה או חול. רק צריך ללמד ולאלף את בעל החיים להליכה עם האביזר עליו.

-להתרחק משדות או אזוריים צמחיים בהם גדלים מלענים ובהם שוהים חרקים מסוכנים כמו עקרבים או נחשים אשר עלולים לפגוע בבעל החיים שלכם.

-טיפול יעיל נגד טפילים חיצוניים כולל פרעושים וקרציות.

-לא לקחת בשום פנים ואופן בעלי חיים לאירועים של מנגלים, מדורות או כל אירוע אחר אשר יכלול הדלקה של אש.

-תגובה מהירה והגעה לוטרינר ברגע שמתחילה בעיה בכף הרגל ולא לחכות לנזקים המשניים שיווצרו עקב ליקוק ופציעה או עקב זמן אשר גורם להחמרה של הפציעה.

לסיכום, אומנם האביב והקיץ באשדוד הן עונות נפלאות אשר מזמינות אותנו לבלות ולהנות אך חשוב לזכור את הסכנות אשר עורבות לבעלי החיים שלנו, כיצד יש לשמור עליהן ובכך להימנע מפגיעה ברגליים שלהן. עם זאת, במידה וכבר נגרם נזק פנו אלינו בבית חולים וטרינרי אשדוד על מנת לקבל טיפול מהיר ויעיל בבעיה.

שיהיה לכם קיץ נפלא!