פטריות עור | בית חולים וטרינרי אשדוד
phone2, phone, contact, telephone, support, call

0722-796-064

וטרינר באשדוד
 
אבחון מתקדם
ניתוחים מכל הסוגים
בעלי החיים שלכם
זקוקים לטיפול רפואי?
נשמח לראותכם אצלנו!
חייגו אלינו 0722-796-064
או מלאו פרטים וניצור קשר:

המרפאה שלנו:

פטריות עור

כללי 
פטרת עור היא זיהום של שכבת הקרטין (השכבה החיצונית ביותר) של העור, השיער או הציפורניים. פטרת נגרמת ממספר פטריות אשר נקראות דרמטופיטים, וכוללת בתוכה את המינים מיקרוספורום (.Microsporum Spp) הנפוץ ביותר, וטריכופיטון (.Trichophyton Spp). 

הפטריות מדבקות דרך מגע ישיר של נבגים (spores) עם העור או השיער של החיה. הפטרייה פולשת לתוך השיער, מתרבה, ומובילה לשבירת ונשירת השיער החולה. 

פטריות תוקפות, בעיקר, כאשר ישנה ירידה במערכת החיסונית של בעל-החיים, אשר עלולה להיגרם עקב גיל צעיר, תזונה לקויה, מתן חיסון (שכבר הוריד את המערכת החיסונית), או חולי במחלה אחרת. 
 
מופע קליני 
המופע הקלאסי הוא לקות עגולה של אובדן שיער עם קשקשת או היפרפיגמנטציה במרכזה. הלקות יכולה להיות קטנה או גדולה, מקומית או מפושטת. מעבר למופע הקלאסי עלול להיות גרד, שיער שבור, דלקת חיידקים משנית שבאה לידי ביטוי בהפרשה כללית מוגלתית או פצעים מלאים במוגלה (חצ'קונים).

פטרת בציפורניים גורמת לדלקת מקומית, קשקשת קשה, פריכות יתר של הציפורן עם נטייה לגדילה בצורה לא רגילה עד כדי חולשה כללית ונפילה מלאה של הציפורן.
 
אבחון 
חשוב מאוד לבדוק ולהבדיל בין פטרת לבין נגיעות בטפילי עור או זיהום חיידקי אשר עלולים להיראות כמו פטרת.

אבחון נעשה על ידי בדיקה כללית של החיה, ובדיקה קפדנית של הלקויות בעור כולל מגרדי עור, משטחי שיער, משטחי מגע מהעור, בדיקה במנורת UV, ואבחון סופי על ידי דגימת שיער ועור לתרבית מיוחדת לפטריות, אשר נעשית במרפאה, ותוך מספר ימים גדלה עליה הפטרייה אשר ממנה סובלת החיה.
 
טיפול 
במקרים חריגים הפטרת עלולה לעבור ללא טיפול, אך לרוב יש צורך במתן טיפול אנטי-פטרייתי. הטיפול יכול להיות מקומי על ידי גילוח, חיטוי מקומי, משחה ושמפו אנטי-פטרייתי ובנוסף על ידי טיפול סיסטמי לפה בתרופות כנגד פטריות.

חשוב לזכור, שטיפול בפטרייה עלול להיות ארוך, ולכן חשוב להיות סובלניים. 

צריך לזכור, שחלק מהפטריות מדבקות לבני-אדם ולכן חשוב להיזהר ממגע ישיר עם לקויות העור (עדיף לטפל בעזרת כפפות חד פעמיות). 

בנוסף, במידה ומדובר בחיה בוגרת, חשוב לאתר את גורם הרקע, במידה וקיים, שגרם לירידה במערכת החיסונית והוביל לחולי בפטרת.