מחלקת שריר הלב בכלבים | בית חולים וטרינרי אשדוד
phone2, phone, contact, telephone, support, call

0722-796-064

וטרינר באשדוד
 
אבחון מתקדם
ניתוחים מכל הסוגים
בעלי החיים שלכם
זקוקים לטיפול רפואי?
נשמח לראותכם אצלנו!
חייגו אלינו 0722-796-064
או מלאו פרטים וניצור קשר:

המרפאה שלנו:

מחלת שריר הלב בכלבים

כללי 
מחלת שריר הלב, הינה מחלה אשר פוגעת בכלבים מהגזעים הבינוניים עד הגדולים, אשר פוגעת ביכולת הכיווץ של שריר הלב, עם או בלי אריתמיות חשמליות.

גזעים רגישים למחלה כוללים: דוברמנים, בוקסרים, דנים, וקוקר ספניאלים, אך כל כלב אחר יכול לחלות במחלה.

למחלה אין גורם ספציפי, ולכן המחלה נחשבת לאידיאופטית. למרות זאת, ישנם גורמי משנה שעלולים לתרום להתפתחות המחלה כגון חסרים תזונתיים בקרניטין או טאורין.
 
פטופיזיולוגיה 
בעיה המרכזית הינה, חולשה בכיווץ שריר הלב עד כדי כשל מוחלט. הפגיעה בכיווץ השריר גורמת לירידה בהספק הלב. הירידה בהספק הלב גורמת להפעלת מנגנוני פיצוי של הגוף, שעיקרם, הוא הגדלת חללי הלב, על מנת שיותר דם יכנס לחללי הלב, ויפצה על הספק הלב הנמוך.

הגדלת חללי הלב משנה את המבנה האנטומי של הלב, וכתוצאה מכך, נוצרת פגיעה בתפקוד של מסתמי הלב בין העליות לחדרי הלב. עקב כך, נוצרת אי ספיקה של מסתמי הלב, והתפתחות איוושה, עקב זרימת דם כנגד כיוון הזרם התקין. בנוסף, מתפתחות אריתמיות חשמליות במוליכות החשמלית של הלב, שעלולות לסכן את חיי החיה.

במקביל למנגנון הפיצוי הנ"ל, הגוף מפעיל מנגנוני פיצוי נוספים הכוללים: הגברת קצב הלב (דבר המוסיף עומס על הלב), והעלאת לחץ הדם הפריפרי.

המחלה נוטה להתחיל בצד השמאלי של הלב, אך עם הזמן גם הצד הימני מושפע.

המחלה היא מחלה שמתפתחת בצורה איטית לאורך חודשים עד שנים, והינה חשוכת מרפא.
 
סימנים קליניים 
המחלה נפוצה בכלבים מגזעים גדולים עד בינוניים (נדירה מתחת ל-12 ק"ג). המחלה מתפתחת, בדרך כלל, בגילאים 4-10 שנים, ונוטה יותר להופיע בזכרים.

סימנים קליניים, שהבעלים עלולים לראות, כוללים: עייפות כללית, חולשה וחוסר רצון לזוז, ירידה בפעילות ספורטיבית, חוסר תאבון כללי, קשיי נשימה (בעיקר תוך כדי פעילות פיזית), שיעולים יבשים או לחים, נפיחות של הבטן ונטייה להתעלפויות (אובדן הכרה).
 
אבחון 
אבחון מקיף של הבעיה הקרדיולוגית חייב להתבצע בהקדם האפשרי, עקב ההשלכות של כשל הלב שמתפתח, שמסכן את חיי בעל החיים.

אבחון מקיף כולל בדיקה פיזית מקיפה, בדיקות דם מלאות, צילומי רנטגן לבטן ובית החזה, אק"ג, בדיקת לחץ דם ואקו לב.
 
טיפול 
מטרת הטיפול היא, קודם כל, לייצב את בעל החיים, עקב החשש לחייו, כתוצאה מכשל הלב שהתפתח. הטיפול נועד לעצור את מנגנוני הפיצוי הטבעיים של הגוף, תיקון כשל הלב, הורדת לחץ הדם הגבוה, תיקון אריתמיות, ושיפור פעילות הלב כולל זרימת הדם.

טיפול החירום הראשוני נעשה במרפאה על מנת להציל את חיי בעל החיים.

טיפול בטווח ארוך כולל שינוי משטר דיאטטי לתזונה דלת נתרן, הורדת משקל עודף, הגבלת פעילות ספורטיבית, וטיפול תרופתי שכולל תרופות להורדת לחץ דם, תרופות אנטי אריתמיות, ותרופות לשיפור כיווץ שריר הלב.