לימפומה | בית חולים וטרינרי אשדוד
phone2, phone, contact, telephone, support, call

0722-796-064

וטרינר באשדוד
 
אבחון מתקדם
ניתוחים מכל הסוגים
בעלי החיים שלכם
זקוקים לטיפול רפואי?
נשמח לראותכם אצלנו!
חייגו אלינו 0722-796-064
או מלאו פרטים וניצור קשר:

המרפאה שלנו:

לימפומה

כללי: גידול המערב תאים ממקור לימפטי, בעיקר, קשרי לימפה, או איברים לימפטיים אחרים כולל כבד וטחול. 
 
גורם: מקור הגידול הוא גנטי, נגיפי (בחתולים), או עקב חומר מסרטן.
הגידול נפוץ בכלבים מבוגרים עד זקנים, ללא קשר למין הכלב, ונפוץ בגזעים הבאים: רועה גרמני, רטריוורים, בוקסר, פודל, באסט, טריירים וסנט-ברנרד.
בחתולים, הגידול נפוץ בצעירים הסובלים מנגיפים אשר מדכאים את מערכת החיסון, או במבוגרים וזקנים ללא גורם ספציפי.
 
סימנים קליניים: סימני המחלה רבים ומגוונים ותלויים באיבר המותקף על ידי הסרטן. בכלבים הכי נפוץ קשרי הלימפה, טחול וכבד (מולטיצנטרי), בעוד שבחתולים הכי נפוץ בחלל בית החזה (מדיאסטינום) או במערכת העיכול (מולטיצנטרי). איברים פחות נפוצים כוללים: עור, עיניים, עצמות, לב, כליות, שלפוחית השתן, חלל האף ומערכת העצבים.
סימנים קליניים בכלב עם לימפומה מולטיצנטרית כוללים: חוסר תאבון, חולשה כללית, אובדן משקל, שתייה רבה, השתנה מוגברת, הגדלת קשרי לימפה, טחול או כבד.
סימנים קליניים בחתול או כלב עם לימפומה בחלל בית החזה כוללים: חוסר תאבון עד אנורקסיה מלאה, חולשה כללית, אובדן משקל, ירידה בפעילות, שתייה רבה, השתנה מוגברת, שיעול, עיטוש, נזלת, ריור, פליטת מזון, הקאות,  נשימה בפה פתוח וקושי בנשימה.
סימנים קליניים בחתול עם לימפומה מולטיצנטרית במערכת העיכול כוללים: חוסר תאבון עד אנורקסיה, חולשה כללית, ירידה בפעילות, אובדן משקל, הקאות או שלשולים כרוניים, עצירות ויציאות דמיות. 
 
אבחון: מתחלק לשני חלקים: אבחון סוג הגידול שנעשה על ידי דיגום תאים או ביופסיה מאיברים החשודים כנגועים בגידול ואבחונם בהיסטולוגיה. שאר הבדיקות מתמקדות באבחון של המיקום המדויק של הגידול ודרגת התפשטותו (גרורות) בגוף החיה כולל: בדיקה כללית, בדיקות דם ושתן, צילומי רנטגן, אולטראסאונד ובדיקות אחרות לפי הצורך.
 
טיפול: ברוב המקרים, הגידול מפוזר במספר רב של איברים ולכן הטיפול המתאים ביותר הוא כימותרפיה, אם או בלי טיפולים בהקרנות. חציון ההישרדות הוא כ-6-12 חודשים.