כשל לב | בית חולים וטרינרי אשדוד
phone2, phone, contact, telephone, support, call

0722-796-064

וטרינר באשדוד
 
אבחון מתקדם
ניתוחים מכל הסוגים
בעלי החיים שלכם
זקוקים לטיפול רפואי?
נשמח לראותכם אצלנו!
חייגו אלינו 0722-796-064
או מלאו פרטים וניצור קשר:

המרפאה שלנו:

כשל לב

כללי: כשל לב איננו מחלה ספציפית, אלא תוצאה סופית של הרבה מחלות אשר עלולות לפגוע בלב. כשל הלב מתפתח כאשר הספק הלב לא עומד בדרישות של הגוף, על מנת לספק זרימת דם תקנית לכל חלקיו.

מערכת הדם עובדת ב-2 מעגלים. דם לא מחומצן עובר דרך הורידים לעליה הימנית של הלב, ומשם לחדר הימני של הלב. מהחדר הימני הדם זורם לריאות על מנת להתמלא בחמצן. מהריאות הדם מוזרם דרך עורקי הריאה לעליה השמאלית של הלב, משם לחדר השמאלי של הלב, ולבסוף דרך העורקים לכל חלקי הגוף.

כאשר הלב לא מצליח לספק את הדרישות של הגוף מופעלים מספר מנגנוני פיצוי על מנת לסייע ללב להמשיך ולבצע את פעולתו באופן מסודר. מנגנונים אלא כוללים: הגברת קצב הלב, עוצמת כיווצו ונפחו, הגברת לחץ הדם על ידי כיווץ כלי הדם, והגדלת נפח הדם על ידי אגירת מלח ומים בכליות. מנגנונים אלו מסייעים באופן זמני לפצות על חוסר יכולתו של הלב, אך לבסוף גם הם כושלים ואז נוצר כשל הלב. כשל הלב יכול להיות בצד ימין של הלב או בצד שמאל.
 
גורמים: גורמים רבים יכולים להוביל לכשל לב. חלקם קשורים ישירות בלב וחלקם לא. מחלות הקשורות ישירות בלב כוללות: מחלות מולדות, מחלות בשריר הלב, מחלות במסתמי הלב, מחלות בשק הלב (פריקרדיאום), זיהומים (אנדוקרדיטיס) ובעיות הולכת חשמל בלב (אריתמיות). מחלות באיברים אחרים עם השלכה ישירה או עקיפה על הלב כוללות, בעיקר, מחלות כליה, מחלות ריאה ולחץ דם גבוה.
 
סימנים קליניים: סימנים כלליים כוללים: עייפות, חולשה, ירידה בפעילות ובסיבולת, ירידה במשקל רזון, אנורקסיה, נשימה מאומצת, קשיי נשימה, קוצר נשימה, עלפון וחיוורון. סימן ספציפי לכשל לב שמאלי הוא שיעול (בעיקר במנוחה או תוך כדי שינה) בעוד שסימן ספציפי לכשל לב ימני הוא נפיחות הבטן ובצקות בכל הגוף.
 
אבחון: מבוסס על לקיחת היסטוריה, בדיקה כללית וספציפית ללב ולריאות, בדיקות דם, שתן, צילומי רנטגן, א.ק.ג., לחץ דם, ואקו-לב. בדיקות נוספות נעשות לפי הצורך.
 
טיפול: הטיפול בכשל הלב שם דגש על איכות החיים כיוון, שברוב המקרים, אין אפשרות לרפא את הלב. לעיתים, הטיפול יתחיל באשפוז בבית החולים ולאחר מכן ימשיך בבית. הטיפול מתחלק לתומך כמו שינוי אורח החיים כולל הגבלת פעילות ושינוי התזונה של בעל החיים. שאר הטיפול הוא טיפול תרופתי שיינתן לשארית חייה של החיה.