כשל כליה | בית חולים וטרינרי אשדוד
phone2, phone, contact, telephone, support, call

0722-796-064

וטרינר באשדוד
 
אבחון מתקדם
ניתוחים מכל הסוגים
בעלי החיים שלכם
זקוקים לטיפול רפואי?
נשמח לראותכם אצלנו!
חייגו אלינו 0722-796-064
או מלאו פרטים וניצור קשר:

המרפאה שלנו:

כשל כליה

כללי 
הכליה הינה איבר הממוקם בתוך חלל הבטן. תפקידה כולל סילוק חומרי פסולת מהגוף, ויסות ההרכב הנוזלי של הגוף, וייצור הורמונים האחראים על ויסות לחץ הדם ויצירת תאי דם אדומים חדשים.

הכליה מורכבת מאלפי יחידות תפקודיות אשר נקראות נפרונים.

כשל כליה קורה כאשר 70-75% מכלל הנפרונים בשתי הכליות אינם מתפקדים (מה שמוכיח כי לכליה יש רזרבות של נפרונים בכמות גדולה מאוד). כשל כליה עלול להיות אקוטי או כרוני.

כשל כליה אקוטי קורה עקב פגיעה של שעות עד מספר ימים בתפקוד הכליה. הפגיעה היא על ידי רעלן (טוקסין), או עקב פגיעה בזרימת הדם והחמצן לכליה (איסכמיה). נזק אקוטי לכליה הוא מהיר, קשה, והפיך עם טיפול מיידי.

כשל כליה כרוני קורה עקב פגיעה של שבועות עד חודשים, ואפילו, על פני שנים. ברוב המקרים לא ניתן לזהות את גורם הפגיעה עקב הכרוניות שלה. נזק כרוני לכליה הוא איטי, מתמשך, ובלתי הפיך כאשר מאבחנים אותו.
 
כשל כליה אקוטי 
נגרם על ידי נזק מיידי עקב רעלן, או מחסור בזרימת דם וחמצן לכליה. גורמים אפשריים כוללים: תרופות שונות, מתכות כבדות, חומרים אורגנים ולא אורגנים, התייבשות, דימום, נפילת לחץ דם, הרדמה עמוקה, זיהום, מכת חום, כוויות, טראומה, ושוק.
 
סימנים קליניים
כלליים כולל דיכאון, עייפות, תשישות, חוסר תאבון או אנורקסיה, הקאות, שלשולים, ירידה בכמות מתן השתן, ריח של שתן מהפה, כיבים בפה, כליות מוגדלות וכואבות במישוש בטני.
 
אבחון 
נעשה על ידי לקיחת היסטוריה קפדנית, בדיקה כללית, בדיקת דם מקיפה, בדיקת שתן, רנטגן ואולטרא-סאונד בטן, בדיקת לחץ דם, וכל בדיקה נוספת הנדרשת.
 
טיפול 
מבוסס על אשפוז וטיפול אינטנסיבי מאוד, במטרה להשיב את הכליות לפעילות. הטיפול כולל מתן נוזלים לווריד, הזנה במזון מיוחד אשר דל בחלבון, פוספט ומלח, וטיפול תרופתי כולל משתנים, נוגדי בחילות והקאות.
 
כשל כליה כרוני 
נגרם על ידי נזק איטי ממקור, שברוב המקרים, לא ניתן לאבחון. בשלב זה הכליה חולה באופן שהוא לא ניתן לתיקון (בלתי הפיך) אלא רק ל"שיפוץ". גורמים אפשריים כוללים: רעלן, איזכמיה, זיהומים, מחלות חיסוניות, אמילוידוזיס, חסימת דרכי שתן, סרטן, מולד או תורשתי, ואידיאופטי.
 
סימנים קליניים 
קלים יותר מאשר בכשל אקוטי וכוללים: היסטוריה של אובדן משקל, השתנה מרובה, שתייה מרובה, מצב גופני ירוד, אנמיה, כליות קטנות ומצומקות במישוש בטני, ועיוורון פתאומי.
 
אבחון 
זהה לאבחון בכשל כליה אקוטי.
 
טיפול 
לעיתים דורש אשפוז, אך לרוב נעשה בבית. הטיפול מבוסס על אותו עקרון של כשל כליה אקוטי בכל הקשור לניקוי הכליות, עם תוספת של טיפול בסיבוכים כרוניים כמו תרופות להורדת לחץ דם, והוספת הורמון ליצור כדוריות דם אדומות.