היפוך קיבה | בית חולים וטרינרי אשדוד
phone2, phone, contact, telephone, support, call

0722-796-064

וטרינר באשדוד
 
אבחון מתקדם
ניתוחים מכל הסוגים
בעלי החיים שלכם
זקוקים לטיפול רפואי?
נשמח לראותכם אצלנו!
חייגו אלינו 0722-796-064
או מלאו פרטים וניצור קשר:

המרפאה שלנו:

היפוך קיבה

כללי 
היפוך קיבה (GDV-Gastric Dilatation Vulvulus) הוא תהליך אקוטי מסכן חיים, אשר מוגדר כמקרה חירום, ודורש טיפול מיידי להצלת חיי הכלב.

אבחון מוקדם, ומתן טיפול מהיר, מובילים לסיכויי הישרדות טובים (70% עד 90%).

היפוך קיבה מורכב משני תהליכים. התהליך הראשון הוא התרחבות הקיבה על ידי התמלאותה, לרוב עם אויר. התהליך השני, שהוא סיבוך של התהליך הראשון, הוא היפוך הקיבה סביב הציר הארוך שלה. היפוך זה מוביל לפגיעה בזרימת תכולת הקיבה לתוך המעיים, ובנוסף לחסימת הוושט ועל ידי כך מניעת מעבר גזים או נוזל על ידי הקאה או פליטה.

בנוסף, ההיפוך פוגע בזרימת הדם דרך הורידים הגדולים של הבטן לכיוון הלב, דבר הגורם לשוק, עקב מחסור בדם. חסימת זרימת הדם גורמת להיווצרות נמק בדופן הקיבה, וגם בטחול, אשר נמצא ליד הקיבה, ועקב הנמקים הללו משתחררים רעלנים הגורמים לחמצת, ופגיעה בתפקודי הקרישה.

כל הפגיעות הללו מובילות להידרדרות קשה של החיה, ולבסוף למוות מהיר.
 
גורמים 
הגורם המדויק למחלה אינו ידוע. היפוך קיבה פוגע בכלבים מגזע גדול, בעלי בית-חזה עמוק, במצב גופני רזה, בגיל מבוגר (מעל גיל 7 שנים), ויותר בזכרים מאשר נקבות.

הגזעים כוללים: דני ענק, סנט-ברנרד, רוטווילר, דוג-דה בורדו, ויימרינר, סטר אירי, פודל ענק, באסט, דוברמן פינצ'ר, ניו-פאונלנד, רועה גרמני, ארדייל טרייר, מלאמוט, בוקסר, וקולי.

גורמי סביבה אשר תורמים להיווצרות המחלה כוללים אכילת מנת אוכל גדולה פעם ביום במקום מספר ארוחות לאורך היום, אכילה במהירות מופרזת, בליעת אוויר תוך כדי אכילה או שתייה, אכילה מקערה מוגבהת, ופעילות ספורט מיד לפני או מיד אחרי אכילה או שתייה בכמויות גדולות.
 
סימנים קליניים 
ניסיון הקאה או פליטת גז (גרעפס) ללא הצלחה, חוסר מנוחה, דיכאון, ריור, מצוקת נשימה או קשיי נשימה, כאב בטני, חולשה, עילפון, מוות.
 
אבחון 
נעשה על ידי בדיקה כללית, בדיקות דם, צילומי רנטגן וכל בדיקה נוספת אשר נדרשת. (לרוב האבחון נעשה במקביל לתחילת טיפול עקב הדחיפות).
 
טיפול 
כולל טשטוש, חיבור מיידי לעירוי נוזלים, ריקון של הקיבה (דיקומפרסיה) על ידי צינור הזנה או מחט, טיפול נגד שוק ושאר הסיבוכים הנוצרים מהמחלה, וכניסה לניתוח דחוף לצורך החזרת הקיבה למיקומה האנטומי, קיבועה לדופן קיר הבטן, ואם יש צורך כריתה חלקית של הקיבה והסרת הטחול במקרים של נמק.

לאחר הטיפול הראשוני יש לאשפז את החיה למשך מספר ימים עד התייצבותה הקלינית

חשוב לזכור כי 30-40% מהכלבים מתים עקב הסיבוכים של המחלה ללא קשר למתן הטיפול.
 
מנע 
האכלה בכמויות קטנות לאורך היום, הגבלת שתיית מים לכמויות קטנות יותר, והפרדה מלאה בין האכלה לפעילות ספורט.