דלקת רחם | בית חולים וטרינרי אשדוד
phone2, phone, contact, telephone, support, call

0722-796-064

וטרינר באשדוד
 
אבחון מתקדם
ניתוחים מכל הסוגים
בעלי החיים שלכם
זקוקים לטיפול רפואי?
נשמח לראותכם אצלנו!
חייגו אלינו 0722-796-064
או מלאו פרטים וניצור קשר:

המרפאה שלנו:

דלקת רחם

כללי 
משמעות המושג "פיומטרה" היא רחם אשר מלאה במוגלה עקב דלקת.

פיומטרה היא מחלת רחם, אשר מתפתחת עקב שינויים הורמונים, אשר מתפתחים בזמן שלב הדיאסטרוס של המחזור החודשי בנקבה (השלב שמגיע לאחר המחזור).

השינויים הללו מובילים להתפתחות דלקת חיידקית בתוך הרחם. הדלקת עלולה להיות עם צוואר רחם פתוח או סגור. פיומטרה עם צוואר רחם סגור הרבה יותר מסוכנת, עקב החשש לפיצוץ הרחם.

דלקת רחם היא מחלה מאוד מסוכנת, שמובילה לזיהום כללי בגוף החיה, כשל מערכות כללי, ובמידה והרחם מתפוצצת ותכולתה נשפכת לתוך חלל הבטן, זיהום קשה בתוך חלל הבטן שמוביל להתדרדרות קשה שסופה מוות.
 
גורמים 
צעד ראשון בהתפתחות המחלה הוא האפקטים הרבים של ההורמון פרוגסטרון, אשר רמתו בגוף החיה עולה בזמן ייחום. פרוגסטרון גורם לצמיחה ועיבוי יתר של דופן קיר הרחם, כהכנה לקליטת ביציות מופרות. עיבוי היתר של הרחם הינו מצע אידיאלי להתפתחות מושבות חיידקים עליו. אפקט נוסף של פרוגסטרון הוא ירידה כללית של המערכת החיסונית, בעיקר ברחם, שמוסיף לסיכוי של דלקת חיידקית להתפתח. אפקט אחרון של פרוגסטרון הוא הרפיית שריר הרחם, שמונעת משריר הרחם לדחוף החוצה חיידקים אשר עלולים להיכנס לתוך הרחם בזמן הייחום.

בזמן הייחום, צוואר הרחם נפתח, על מנת לאפשר לכניסת זרע, אך עם זאת, הצוואר הפתוח מאפשר גם כניסה של חיידקים אשר נמצאים באופן טבעי בתוך הפות. חיידקים אלו, בשילוב עם האפקט של פרוגסטרון גורמים להתפרצות הדלקת ברחם.
 
סימנים קליניים 
המחלה נפוצה בנקבות לא מעוקרות, בוגרות עד זקנות (בממוצע מעל גיל 6 שנים, אך תתכן בכל גיל), וללא נטייה לגזע מסוים. כלבות שעברו הריונות קודמים, או קיבלו זריקות נגד פוריות נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות במחלה.

בכלבות, המחלה פורצת משבועיים עד מספר חודשים לאחר ייחום. בחתולות, המחלה פורצת בצורה אקראית יותר ביחס לייחומים.

סימנים קליניים כוללים: אפאטיות, חולשה כללית, חוסר תאבון עד אנורקסיה מוחלטת, רזון, הקאות, שלשולים, שתייה מרובה, השתנה מרובה, הפרשות ואגינליות מוגלתיות או דמיות ובטן נפוחה.

במידה ותזהו חלק מסימנים אלו, פנו בדחיפות למרפאתנו לקבלת טיפול חירום!!!
 
אבחון 
אבחון מהיר של דלקת הרחם יעשה במקביל למתן טיפול. האבחון יכלול בדיקה פיזית מקיפה, בדיקות דם, בדיקת שתן, צילומי בטן או אולטראסאונד בטן.
 
טיפול 
דלקת רחם הוא מקרה חירום, שבמידה ולא יטופל במיידי יגרום למות החיה!!!

טיפול כולל: ייצוב החיה על ידי עירוי לווריד, כולל אנטיביוטיקה ותרופות תומכות נוספות.

לאחר ייצוב החיה יש להכניסה לניתוח עיקור, בהקדם האפשרי. לאחר הניתוח, טיפול נוסף עלול לכלול אשפוז, אנטיביוטיקה או כל טיפול תומך אחר.