דלקת מפרקים כללית | בית חולים וטרינרי אשדוד
phone2, phone, contact, telephone, support, call

0722-796-064

וטרינר באשדוד
 
אבחון מתקדם
ניתוחים מכל הסוגים
בעלי החיים שלכם
זקוקים לטיפול רפואי?
נשמח לראותכם אצלנו!
חייגו אלינו 0722-796-064
או מלאו פרטים וניצור קשר:

המרפאה שלנו:

דלקת מפרקים כללית

כללי: דלקת מפרקים (Osteoarthritis או Degenerative joint disease) היא מחלה של סחוס המפרק בה הוא נשחק ונהרס במקביל לשינויים נוספים בעצמות, ברקמות ובנוזל התוך מפרקי.
מפרק רגיל מכיל סחוס-רקמה גמישה אשר עוטפת את קצות העצמות שנפגשות במפרק. תפקיד הסחוס להפחית חיכוך, ולפעול כ"בולם זעזועים" בין העצמות. הסחוס מורכב, בעיקר, ממים וקולגן. 
באופן טבעי, הסחוס נשחק ונבנה מחדש על ידי תאים בתוך המפרק. במקרים של דלקת מפרקים, הסחוס נשחק בקצב מהיר מדי. עקב כך, עצמות המפרק מתחילות להתחכך אחת בשנייה. החיכוך בין העצמות גורם לדלקת, בצקת, שינויים בעצמות, כאבים והגבלת תנועת המפרק.
 
גורמים: דלקת מפרקים, כמעט תמיד, תהיה משנית לשינויים אשר גורמים ללחץ ושחיקה במפרק כולל: מחלות מולדות כמו דיספלזיית ירך, או מחלות נרכשות כמו קריעת צולבות, מתיחת גיד או קריעתו, איחוי לא תקין של עצמות, שבר תוך מפרקי, טראומה למפרק ועוד. 
 
סימנים קליניים: דלקת מפרקים נפוצה מאוד בכלבים (בעיקר גזעים גדולים או שמנים) החל מגיל צעיר ובחתולים מבוגרים. הסימנים הקליניים כוללים: שינויים בהליכה, קושי בקימה משכיבה או בעליית מדרגות, צליעה אשר מחריפה עם פעילות, ירידה כללית בפעילות, ירידה בתאבון ובכי עקב כאב. בחתולים הסימנים פחות ברורים כולל: פחות התנקות עצמית, קושי להיכנס לארגז הצרכים וקושי בקפיצה לגובה.
 
אבחון: מבוסס על בדיקה כללית, בדיקה אורטופדית וצילומי רנטגן. בדיקות נוספות נעשות לפי הצורך.
 
טיפול:
דלקת מפרקים היא מחלה פרוגרסיבית, שלרוב, מטופלת באופן תומך. הטיפול עלול לכלול: הגבלת פעילות או שינויה, הורדת משקל עודף, שינויים תזונתיים, הוספת תוספי מזון מיוחדים ומתן תרופות נגד דלקות מפרק או כאבים. חלק מהבעיות מטופלות על ידי ניתוח, בהתאם לגורם הראשוני.