דלקת \ אבסס של בלוטת הערמונית | בית חולים וטרינרי אשדוד
phone2, phone, contact, telephone, support, call

0722-796-064

וטרינר באשדוד
 
אבחון מתקדם
ניתוחים מכל הסוגים
בעלי החיים שלכם
זקוקים לטיפול רפואי?
נשמח לראותכם אצלנו!
חייגו אלינו 0722-796-064
או מלאו פרטים וניצור קשר:

המרפאה שלנו:

דלקת \ אבסס של בלוטת הערמונית

אנטומיה ופיזיולוגיה 
בלוטת הערמונית ממוקמת בתוך חלל האגן, מאחורי שלפוחית השתן. הבלוטה עוטפת את השופכה (צינור אשר מוביל שתן ונוזל זרע מחוץ לגוף).

בלוטת הערמונית מייצרת נוזל סמיך, שתפקידו להזין את הזרע אשר מגיע מהאשכים, להניע אותו ולשמור עליו תוך כדי שחרורו לסביבה החיצונית.
 
כללי 
דלקת בערמונית נפוצה בכלבים לא מסורסים ונדירה בחתולים. הדלקת מופיעה עקב זיהום חיידקי אשר מגיע מהשופכה, ולעיתים נדירות דרך מחזור הדם.

גורמי משנה שעלולים לתרום להופעת המחלה כוללים: הגדלת יתר או ציסטות בערמונית, דלקות בדרכי השתן, שינויים בזרימת השתן, בעיה בהפרשת הערמונית וכשל חיסוני בגוף.

הדלקת עלולה, במידה והיא הופכת לכרונית, לגרום להתפתחות של מורסות (אבססים) בתוך הערמונית. המורסה היא כיס מלא במוגלה עקב זיהום חיידקי. במידה והמורסות יתפוצצו, הן יגרמו לדלקת קשה בתוך חלל הבטן, שעלולה להוביל למות החיה.
 
סימנים קליניים 
המחלה נפוצה בכל כלב, מכל גזע, בגיל בוגר (שנה ומעלה) שאיננו מסורס. סימנים קליניים תלויים בזמן שעבר מהתחלת המחלה ובחומרתה. הסימנים שעלולים להופיע כוללים: חולשה, אפאטיות, דיכאון, חוסר תאבון עד אנורקסיה מוחלטת, קשיים במתן שתן או צואה, טפטוף דם טרי או מוגלה מהעורלה או בזמן מתן שתן, טפטוף קבוע (בריחה) של שתן, שתייה מרובה, השתנה מרובה, כאבי בטן או גב אחורי, נפיחות של הבטן, כאבים ברגליים אחוריות עד כדי צליעה, הקאות, שלשולים או עצירות.
 
אבחון 
אבחון יעשה על ידי בדיקה פיזית כולל בדיקה רקטלית. בדיקות דם ושתן לאבחון דלקת ומצב כללי. צילומי רנטגן ו/או בדיקת אולטראסאונד. אבחון ודאי ניתן על ידי ציטולוגיה או ביופסיה ישירה מהערמונית.
 
טיפול 
הטיפול יתמקד בתיקון הזיהום על ידי אנטיביוטיקה, שתינתן למשך תקופה ארוכה (עקב חדירות איטית לרקמת הערמונית), שנעה בין 4-8 שבועות.

הטיפול הטוב ביותר לבעיות ערמונית הוא סירוס בעל החיים. ניתוח סירוס הוא ניתוח פשוט, עם התאוששות קלה ומהירה. הניתוח מבטל את הטסטוסטרון בגוף, ומוביל לניוונה של בלוטת הערמונית תוך שבוע עד 3 שבועות מהניתוח, ועד ניוון מוחלט לאחר כ-3 חודשים. בזמן זה, הערמונית מצטמקת לגודל של אפונה, שאינה יכולה לגדול שוב.

טיפול תומך נוסף ניתן לפי הצורך כגון: מרככי צואה, מרפי שריר שלפוחית השתן, שינויי תזונה וכולי.

חשוב לזכור: 90% ממחלות בלוטת הערמונית ימנעו לכל החיים במידה והחיה שלכם תסורס עד גיל שנה.