גניקולוגיה חתול | בית חולים וטרינרי אשדוד
phone2, phone, contact, telephone, support, call

0722-796-064

וטרינר באשדוד
 
אבחון מתקדם
ניתוחים מכל הסוגים
בעלי החיים שלכם
זקוקים לטיפול רפואי?
נשמח לראותכם אצלנו!
חייגו אלינו 0722-796-064
או מלאו פרטים וניצור קשר:

המרפאה שלנו:

גניקולוגיה חתול

כללי 
דפי הסבר אלו נועדו לתת לכם, הבעלים, אינפורמציה לגבי השאלות הנפוצות שיש לכם, בנושאים הכוללים: מחזור, ייחום, זיווג, הריון, המלטה, והנקת גורים בקשר לכלבה או החתולה שלכם.הדף הינו קו הנחיה כללי, ואין לראות בו כאבסולוטי לגבי החיה שלכם, כיוון שרבים מהפרמטרים שרשומים בו משתנים מחיה לחיה. אם זאת, קווי היסוד הכלליים נכונים, בכללי, לגבי כל החיות.
 
מחזור וייחום 
בעקרון חתולה מתחילה להתייחם מסוף החורף ועד תחילת הסתיו הבא (כלומר בתקופת האביב והקיץ). אך תחת תנאי אור מלאכותיים שיש בביתנו, חתולה מסוגלת להתייחם במשך כל השנה, מרגע הגיעה לבגרות מינית. כמו הכלבה, לחתולה צעירה לוקח מספר ייחומים, מרגע שהיא מגיעה לבגרות מינית, עד שהייחומים נהיים סדירים (בערך בגילאים 6-12 חודשים). עד הייחומים הסדירים, הייחומים הראשונים הם בדרך כלל "שקטים", ולא מורגשים ע"י הבעלים. כל מחזור מיני בחתולה נע בין 15-21 יום, ולכן במידה והחתולה אינה נכנסת להריון היא עלולה להתייחם כל מספר שבועות. כמו בכלבות, גם בחתולות יש פרה-ייחום ומחום. שלב הפרה-ייחום אורכו כיומיים. בזמן הפרה-ייחום החתולה מפגינה סימנים קליניים די ברורים כגון: יללות רבות, סקרנות רבה כלפי זכרים, אך לא נותנת לזכרים לזווג אותה. השלב הבא הוא הייחום עצמו, ואורכו נע בין 6-10 ימים (הנקבה מביצית מהיום ה-3 או ה-4 של הייחום, ורק לאחר אקט מיני (מבייצת לא ספונטאנית)). בזמן הייחום החתולה מיללת אפילו עוד יותר מבפרה-ייחום, היא נשכבת על הרצפה עם רגליים קדמיות מתוחות קדימה והגב זקוף כלפי מעלה עם הזנב מורם גבוה, החתולה נוטה להתגלגל, להיות מאוד פעילה, ותקבל את הזכר במידה והוא ינסה לזווג אותה. הנקבה נותנת לזכר לזווג אותה 3-4 פעמים ביום בממוצע, כאשר אחרי כל זיווג מוצלח הנקבה תיילל ארוכות, תלקק את הואגינה שלה ותתהפך על הרצפה במשך מספר דקות (התנהגות זו נקראת ה"תגובה שאחרי"). חשוב לציין, שוב, שהחתולה אינה מבייצת באופן ספונטאני, אלא רק לאחר פעילות מינית, שגורמת לביצית להשתחרר מהשחלה. דבר זה גורם למקרים רבים של הריון מדומה בחתולות שנמשך כ-40 יום (להסבר מפורט יותר אנא פנו לוטרינר).

דבר נוסף המיוחד לחתולה הוא, שהיא עלולה להתייחם, שוב, תוך כדי הריון, ולהזדווג תוך כדי הריון פעיל.

כיצד ניתן לזהות ייחום? ע"י שפשוף של בסיס הזנב, או תפיסת הצוואר של החתולה. דבר זה גורם לחתולה בייחום לתפוס את תנוחת הרבייה כפי שתוארה לפני כן בדף. אמצעי אבחון אחרים הם ע"י בדיקות מעבדתיות.
 
הפריה 
בדר"כ נעשית באופן טבעי. צריך להביא את הנקבה לטריטוריה של הזכר. מומלץ לאפשר זיווג בין הזכר לנקבה החל מהיום הראשון של הייחום של הנקבה, ויש לתת לזוג להזדווג 3-4 פעמים ביום במשך כל תקופת הייחום.
 
הריון ואבחונו 
משך הריון ממוצע בחתולה הוא כ-63 ימים. אבחון ההיריון נעשה, בעיקר, ע"י בדיקת האולטראסאונד, החל מהיום ה-24 של ההיריון. יש אמצעי אבחון אחרים, אך אמינותם פחותה.
 
המלטה 
רוב החתולות מתחבאות וממליטות בחשאי. סימנים המקדימים להמלטה כוללים ירידת טמפרטורת גוף ב-1-2oC, וקינון.
ההמלטה עצמה מתחלקת ל-3 שלבים כאשר השלב השני והשלישי חוזרים על עצמם בין כל גור וגור שייוולד במהלך ההמלטה.
שלב ראשון - פתיחת צוואר הרחם - שאורך בממוצע בין 6 ל-12 שעות, החתולה מחפשת פרטיות ושקט.
 
שלב שני - יציאת העוברים - שאורך זמנו הכללי אינו ניתן להגדרה ומשתנה מחתולה אחת לאחרת, החתולה נשכבת על הצד או נעמדת בתנוחה הזהה לתנוחה בזמן מתן צואה, שרירי הבטן מתכווצים, והעובר יוצא דרך הואגינה כשהוא בתוך שק מי השפיר. במצב נורמאלי, מיד עם יציאת העובר, החתולה קורעת באופן עצמאי את השק, שותה את נוזלי השפיר, וקורעת ע"י ליקוק ונשיכות את חבל הטבור, וממשיכה ללקק את הגור כדי לנקות ממנו הפרשות ולהמריץ את זרימת הדם בגופו.
 
שלב שלישי והאחרון - יציאת השליה - קורה בדרך כלל עם יציאת הגור או מספר דקות אחרי יציאת הגור. החתולות, בדר"כ, אוכלות את השליה בשלמותה, ולאחר מכן פולטות אותן בצואה (דבר שמשנה למספר ימים את הצבע וסמיכות הצואה). בנוסף, יתכנו הפרשות מגוונות מהואגינה שנפסקות לאחר מספר ימים.

סיבוכים בהמלטה אינם נפוצים בחתולות, ועל כל חשש שיש לבעלים, יש לפנות בהקדם האפשרי לוטרינר, על מנת להתייעץ איתו לגבי דרכי הטיפול בבעיה שנוצרה.
 
הנקה
החלב הכי חשוב הוא החלב הראשון (שנקרא קולוסטרום). החלב הזה מכיל רמות גבוהות מאוד של נוגדנים של המערכת החיסונית, שתפקידם להגן על הגורים החשופים מפני מחלות רבות. הנוגדנים הללו יספקו הגנה חיסונית בסיסית, עד שהגורים יגיעו לגיל שבו יתחילו לחסן אותם. החלב הראשון זמין לגורים אך ורק ב-24 שעות הראשונות מרגע ההמלטה, ולכן חשוב מאוד לתת לגורים לינוק, מיד עם היוולדם, את חלב האם, ובכמות גדולה ככל האפשר.

לאחר ההמלטה חשוב לדאוג שלחתולה ולגורים החדשים יהיה מקום שקט לשהות בו, טמפרטורה חדר חמה ונעימה, במקום מוגן משמש, רוח או קור. חשוב מאוד לתת לגורים לינוק מהאימא. אין לגעת או להתעסק עם הגורים יותר מדי מחשש שריחות זרים על גופם יגרמו לאימא לדחות אותם. חשוב לדאוג שהסביבה תהיה רגועה, נטולת רעשים, או גורמי לחץ אחרים שיפריעו לכלבה לטפל בגוריה. לגבי המשך הטיפול בגורים התייעצו עם אחד הוטרינרים במרפאתנו.

רוב החתולות מניקות במשך כ-4 שבועות. רוב החתולות יחזרו להתייחם כשבועיים לאחר תום תקופת ההנקה.
 
טיפול מונע לייחום או הריון 
חשוב לנו להדגיש לכל בעלי החיות, שהמלצתנו לבעלים, שלא מעוניינים לזווג את החיה שלהם, היא לעקר/לסרס את החיה. אנו מודעים לכך שהאמונה הרווחת בקרב הבעלים היא שהחיה שלהם צריכה להזדווג פעם אחת לפני שמעקרים או מסרסים אותה. ברצוננו להדגיש לכם מדוע האמונה הזו אינה נכונה, אלא רק אמונה תפלה. חישבו על מערכת המין כעל מחשב שמחובר לאינטרנט, ועל ידי חיבורו והפעלתו עלול לקבל וירוסים ולהתקלקל. מערכת המין עובדת בצורה די דומה למחשב. ככל שנותנים לה לפעול יותר זמן ויותר פעמים, כך יורדים הסיכויים שנמנע את כל הבעיות שאותן נוכל למנוע ע"י עיקור או סירוס (הסיבות יפורטו בהמשך). המלצתנו היא לעקר/לסרס עוד בגיל 6-7 חודשים, עוד לפני הייחום הראשון, וע"י כך למזער את הסיכויים שייווצרו בעיות.

אז למה לעקר חתולה?
כדי למנוע הריון בלתי רצוי.
למנוע לחלוטין מחלות קשות כמו דלקות רחם, גידולי רחם, וגידולי שחלה, ולמזער את הסיכויים לחלות בסרטן השד.
למנוע בעיות התנהגות כולל: בריחה מהבית בעונת הייחום, משיכת זכרים בעונת הייחום, ואגרסיביות (בעיקר עם חתולות אחרות).

הדברים השליליים שנגרמים כתוצאה מעיקור, ועליהם יש לכם, הבעלים, שליטה מלאה למנוע אותם כוללים: נטייה קלה להשמנה, ומעט שינויי התנהגות. אך משטר האכלה נכון, ותקשורת בריאה עם החתולה שלכם תמנע לחלוטין את הבעיות הללו.

חשוב לציין: שישנם אמצעים נוספים למנוע ייחום ו/או הריון, על ידי זריקות נגד ייחום, וזריקות הפלה כנגד הריון בלתי רצוי. זריקות אלו יקרות, וחשוב לדעת שהן מכילות חומרים אשר עלולים לגרום למספר רב של מחלות, דבר שאינו מצדיק את דרך הטיפול הזו. לכן עדיף לעקר את החתולה שלכם, ולמנוע ממנה מגוון רחב של בעיות רפואיות שעלולות להתעורר מדרך טיפול אחרת, או מאי טיפול בכלל.

חתול זכר מגיע לבגרות מינית כמו הנקבה בערך בגיל 6-7 חודשים. חתול זכר כמו בני דודיו הפראיים מסמן את הטריטוריה שלו על ידי שתן. החתול הביתי מסמן בכל מקום הנראה לו כגון: פינות החדרים, ארונות, נעליים מזרנים וכדומה. השתן לסימון הוא בעל ריח חריף. החתול עם הזמן עלול לתפוס הרגלים של סימון אשר לא תמיד נוחים לנו.

לחתול זכר, בניגוד לחתולה, אין תקופות "ייחום". חתולה בזמן ייחום משחררת פרומונים לאוויר (פרומון הוא ריח מיוחד אשר משפיע על המוח) אשר גורמים לחתול הזכר להגיב בצורה מינית. החתול אז בדרך כלל חסר מנוחה, מילל, יכול להיות שיסמן את הדירה, ולפעמים ינסה לברוח החוצה. התנהגות זו תימשך כל עוד הנקבה המיוחמת נמצאת בסביבה. ואין זה משנה אם אתם גרים בקומה השמינית של בנין מגורים. חתולים זכרים בדרך כלל מנהלים קרבות על הנקבה המיוחמת. כך שאם חתולכם ברח בגלל חתולה מיוחמת הוא עלול לחזור עם נשיכות ושריטות על כל הגוף. כמו כן חתול זכר אשר פעיל מבחינה מינית עלול להיות בהתנהגות יומיומית אגרסיבי יותר. 

אז למה לסרס חתול?
למנוע בעיות התנהגות כגון: סימון טריטוריה ע"י השתנה, שוטטות, אגרסיביות.
למנוע בעיות פרוסטטה, גידולי אשכים.
אשך תמיר – אשך אשר אינו יורד לשק האשכים ועקב כך עלול להפוך לסרטני.

הדברים השליליים שנגרמים כתוצאה מסירוס זהים לחלוטין לאלו שבחתולה, וניתנים למניעה בדיוק באותו אופן.