איידס חתולים | בית חולים וטרינרי אשדוד
phone2, phone, contact, telephone, support, call

0722-796-064

וטרינר באשדוד
 
אבחון מתקדם
ניתוחים מכל הסוגים
בעלי החיים שלכם
זקוקים לטיפול רפואי?
נשמח לראותכם אצלנו!
חייגו אלינו 0722-796-064
או מלאו פרטים וניצור קשר:

המרפאה שלנו:

איידס חתולים

כללי 
איידס חתולים נגרם על ידי נגיף מאותה משפחה של נגיפים הגורמים לאיידס בבני-אדם.

הנגיף גורם להרס של מערכת החיסון בחתולים בלבד (הנגיף אינו מדבק לבני-אדם!).

המחלה עוברת, בעיקר, בין חתולים זכרים, בוגרים, לא מסורסים אשר יוצאים באופן חופשי מהבית ונלחמים עם חתולים זכרים אחרים על טריטוריה או זיווג. הנגיף עובר בין החתולים על ידי נשיכות.

דרכי הדבקה אחרים, אך פחות נפוצים, הן על ידי מעבר ברחם, בזמן המלטה או תוך כדי הנקה מהאם לחתלתוליה, או על ידי מגע מיני בין חתולים בוגרים.
 
מהלך המחלה 
המחלה מתחלקת לשלושה שלבים:
שלב אקוטי (ראשוני): שלב זה מופיע מספר שבועות לאחר ההדבקה בנגיף. החתול מפתח סימני מחלה כלליים כולל חולשה, דיכאון חום. לרוב, הסימנים חולפים תוך מספר ימים, ולעיתים עוברים ללא הרגשה של הבעלים.
 
שלב תת-קליני (שני): שלב זה מגיע לאחר החלמה מהשלב האקוטי. החתול נראה בריא לחלוטין, אך הוא נשא של הנגיף. בשלב זה הנגיף מתפשט באיטיות בכל הגוף ופוגע במערכת החיסון. שלב זה יכול להימשך מספר שנים.
 
שלב כרוני (AIDS-כשל חיסוני): בשלב זה הנגיף סיים להרוס את מערכת החיסון של החתול הנגוע. החתול נפגע מזיהומים שונים, אשר תוקפים מערכות שונות בגוף ומגיבים לטיפול המקובל אך לא במידה הרצויה, כלומר, אותם זיהומים נוטים לחזור שוב ושוב ולהמשיך לדרדר את בריאותו של החתול. 
בנוסף, החתול עלול להיפגע ממחלות אשר בדרך כלל לא יפגעו כלל בחתול עם מערכת חיסון בריאה כגון דלקות פה חריפות, דלקות עיניים מורכבות, כשל כליות, פגיעות שונות במערכת העצבים, ואפילו גידולים סרטניים.
 
אבחון 
אבחון נעשה על ידי בדיקת דם שגרתית המבוצעת בבית-החולים, אשר בודקת המצאות של נוגדנים כנגד הנגיף. הבדיקה נעשית לחתול אשר סובל מבעיות רפואיות שגרתיות אשר מחלימות וחוזרות, או בכל חשד אחר של אחד הרופאים.
 
טיפול 
איידס חתולים היא מחלה חשוכת מרפא. הטיפול מתמקד בטיפולים תומכים נגד הזיהומים או גורמי מחלה אחרים אשר תוקפים את החתול. אם זאת, חשוב לזכור, כי חתול החולה במחלה יכול לחיות זמן רב כנשא בלבד או כחולה בשלב האחרון של המחלה.
 
מנע 
המנע היעיל היותר כנגד המחלה הוא החזקת החתול בבית בלבד, סירוסו או עיקורו, והקפדה על איכות חיים כולל תזונה נכונה, מתן חיסונים וטיפולי מנע בזמן, ובדיקות שגרתיות לפי הצורך.